Särtsu täis elukutse merel

Öeldakse küll, et vesi ja elekter omavahel kokku ei käi, aga laevade peal on see kombinatsioon kaudses mõttes vältimatu. Õnneks omavahel kokku need elemendid naljalt ei saa ning teema on ohutu ja hoopiski väga põnev. TS Laevade opereeritaval viiel parvlaeval on igaühel oma elektrimehaanik ning lisaks on kolmel parvlaeval tööl ka laevaelektrik. Laevaelektriku huvitava elukutseni jõutakse erinevaid teid pidi, kuid peamiseks on ikka huvi elektritöö vastu. 2022 aasta suvel liitus parvlaev Tiiu meeskonnaga laevaelektrik Janis Lõhmus, kes läbis merel töötamiseks täiendõppe.

Kuidas Sinust meremees sai ja miks valisid elektriku eriala?

Ega mul algselt puudus igasugune mõte, et minust võiks meremees saada. Kui keegi oleks aasta tagasi väitnud, et aasta pärast töötad merel, oleksin pidanud seda võimatuks. Siiski, merega olin seotud ka oma eelmisel töökohal, nimelt töötasin pea 12 aastat väikelaevaehitusega tegelevas ettevõttes algul elektrikuna, hiljem elektriinsenerina. Elekter on mulle huvi pakkunud juba väga väikesest peale ja kuidagi on nii läinud, et miski on tõmmanud mind elektriku eriala poole. Peale keskkooli õppisin küll autoremondilukksepaks, tööle asudes hakkasin mehaaniku tööde kõrvalt tegelema ka auto elektritöödega ja nii sai minust hoopis autoelektrik. Peale 5 aastat asusin tööle väikelaevaehitusega tegelevas ettevõttes elektrikuna. Üsna kohe peale tööle asumist alustasin õpinguid Kuressaare Ametikoolis väikelaevaehitaja erialal, mille ka edukalt lõpetasin. Paar aastat hiljem omandasin Viljandis sisetööde elektriku elukutse ja Kuressaare kolledžis väikelaevaehituse inseneri eriala. Nii on see lumepall veerenud ja siin ma täna olen.

Kuidas Sa TS Laevadesse tööle sattusid?

TS Laevadesse kutsus mind tööle sõber, kes juba antud ettevõttes vanemmehaanikuna töötas. Nimelt elektrikuid ei pidanud kuskilt saada olema. Algul mõtlesin, et saadan oma CV ära, vaatan mida pakutakse ja kas minu pädevusest piisab. TS Laevad oli minu tööle võtmisest huvitatud, kuigi mul puudus varasem merel töötamise kogemus. Kaalusin uuele töökohale asumise plusse ja miinuseid ja otsustasin proovida. Tööle pääsemiseks lõpetasin kiirkorras Eesti Merekooli, läbisin tööle asumiseks vajalikud koolitused ja edasine on juba ajalugu.

Mis on Sinu peamised tööülesanded laevaelektrikuna?

Olen töötanud laevaelektrikuna alles küllaltki lühikest aega. Siiani on minu peamisteks tööülesanneteks olnud laeva hooldusplaani järgimine ja tehtud hooldustööde dokumenteerimine, elektrialase laoseisu
jälgimine ja vajalike tellimuste tegemine. Valgustite korrashoid (sh ümberehitamine), erinevate andurite korrasoleku kontrollimine, elektriseadmete defekteerimine ning remont.

Kuidas oma tööga rahul oled?

Esmamulje on väga hea, kollektiiv on suurepärane ja tööülesannetega olen siiani hakkama saanud.

Kuidas ühildad töö- ja eraelu/kuidas sobib vahetustega töö?

Olen proovinud hoida töö- ja eraelu lahus. Kodused probleemid jätan koju ja tööalased töö juurde, stressi tekib vähem. Samas vahetustega töö puhul tuleb rohkem ette mõelda ja vajalikke toimetusi distantsilt juhtida. Olin varasemalt ka vahetustega töö peale mõelnud, aga mulle tundus see kurnavam kui nö. 8-st 5-ni tööpäev. Täna ausalt öeldes kahetsen, et seda sammu varem ette ei võtnud. Kui varasemalt oli mul puhkus 2 korda 14 päeva aastas, siis nüüd on mul 2 vaba nädalat iga kuu, mis tähendab, et aega on rohkem enda ja oma tegemiste jaoks.