Meremehe amet on traditsiooniliselt meeste pärusmaa, aga üha enam köidab merendus ka naisi. TS Laevades on hetkel tööl 2 naismadrust. Parvlaeval Piret ja parvlaeval Tõll. Pireti naismadrusest Ilonast oleme juba varasemalt kirjutanud. Tänase Euroopa Merepäeva puhul teeme aga juttu Tõllu naismadruse Ragne Veelmaga.
Kuidas Sinust meremees sai?
Pärast gümnaasiumi lõpetamist ma ei teadnudki kohe, mida edasi õppima minna ja otsustasin aasta mõtlemiseks võtta. Tundsin, et tahan midagi teistsugust ja huvitavat õppida. Peale Mereakadeemia olid veel valikus Maaülikool ja Lennuakadeemia, kuid lõpuks otsustasin siiski Mereakadeemia ja laevajuhi eriala kasuks. Praegu tagasi vaadates arvan, et mu valikut mõjutas tugevalt ka see, et minu mitu pereliiget on samuti meremehe elu kasuks otsustanud. Näiteks on minu pereliikmetest merel töötanud ema, õde, vend ja täditütar. Ema ja õde on tänase päevani merel.
Usun, et merendus huvitab naisi üha enam. Näiteks oli minu kursusel Mereakadeemias ca 35st lõpetajast 8 naisterahvad.
Millistel laevadel sa töötanud oled?
Praktikad sooritasin Tallinki laevadel Superstar ja Silja Europa. Töötanud olen Tallinki laevadel Victoria I ja Sailor. Aastatel 2018 ja 2020 käisin suveperioodidel Soomes väikelaevadel tööl. TS Laevades olen varasemalt Piretil asendamas käinud ja nüüdseks töötan Tõllul vahimadrusena. Tüürimehena töötamise võimalust veel tekkinud ei ole.
Kuidas sa TS Laevadesse tööle sattusid?
Peale kooli saatsin CV TS Laevadesse ja ka teistesse lähedalasuvatesse firmadesse. 2020 aasta kevadel kutsuti mind Piretile asendama ja sama aasta lõpus pakuti Tõllule püsikohta.
Mis on praegu vahimadrusena sinu peamised tööülesanded?
Laeva jooksvad hooldustööd (näiteks teki pesu, värvimine), haalamine, laadimine, lossimine jpm.
Kuidas on läbisaamine kolleegidega?
Läbisaamine on üldiselt hea. Pingeid siiski tekib, kuid õhtu lõpuks püüame kõik inimesteks jääda ning erimeelsused lahendada.
Kuidas oma tööga rahul oled?
Tööga olen rahul. Mitte midagi ületamatut seni sellel ametil ette tulnud ei ole ja kui ongi midagi keerulisemat vaja ette võtta, siis ühtse meeskonnana saab kõik tehtud.
Kuidas ühildad töö-ja pereelu? Kuidas sobib vahetustega töö?
Vahetustega töö on mulle igati sobiv, sest hea on kaks nädalat kodus lihtsalt puhata ja siis jälle puhanuna ja energilisena tööle minna. Eks kaks nädalat tööl olles jään teinekord nii mõnestki elusündmusest ilma, aga kaks nädalat kodus olemist korvab selle kõik. Selline graafik sobib ka pereeluga väga hästi, sest mu elukaaslane on samamoodi 2-3 nädalat tööl ja tuleb koju kui minagi.
Mis sa arvad, miks ikkagi enamik meremehi mehed on?
Tahaks arvata, et kunagi olid kindlad piirid nais- ja meesametite puhul ja keegi ei proovinudki teisiti mõelda. Aastatega on sooline barjäär lagunema hakanud ja üha enam naisi proovivad läbi lüüa ametitel, mis on varasemalt olnud enamasti meeste pärusmaa.
Head Euroopa Merepäeva kõikidele meremeestele ja merenaistele!
Euroopa Merepäeva tähistatakse 20. mail, et juhtida tähelepanu merede ja ookeanide olulisusele meie igapäevaelus.